گیاه شناسی پسته

doraj آHolding-pistachio-online-store-botany

پسته وحشی یا atlantica pistacia درختی است با ارتفاع ۷ متر است که درابتدا به صورت خود رو در جنگل های شمال و شمال شرقی ایران می روئیده و سپس توسط انسانها به صورت اهلی در آمد. پسته اهلی با نام علمی pistacia vera L می باشد که متعلق به تیره سماق anacardiacea است.

جنس pistacia ، یازده گونه دارد که این گونه ها همگی سقز یا تربانتین ترشح می کنند. هم اکنون مناطقی از ایران که پسته جهت مصارف اقتصادی در آنجا کشت می شود عبارتند از استان های کرمان، سمنان، تهران، آذربایجان، قم، قزوین، اصفهان، یزد و استان فارس.

طبقه بندی گیاه شناسی پسته (Scientific classification of Pistachio) :

Kingdom: Plantae
Division: Magnoliophyta
Class: Magnoliopsida
Order: Spindoles
Family: Anacadiaceae
Genus: Pistacia
Species: P. vera

برگ های درخت پسته از نوع مرکب شانه ای هستند که هر برگ آن یک جوانه جانبی را در بر گرفته است. تقریبا اکثر جوانه های جانبی تبدیل به گل آذین اولیه می شوند و تشکیل محور اصلی را می دهند که هر محور در سال بعد یک خوشه پسته را تولید می کند.بدین معنی که خوشه ها به صورت جانبی بر روی شاخه های یک ساله تشکیل می شوند. ارتفاع درخت پسته تا حدود ۵ متر نیز میرسد.

وب سایت هلدینگ دراج - فروشگاه آنلاین دراج - فروش پسته - مغز پسته

ریشه درخت پسته به صورت عمودی است و تا عمق دو متری داخل خاک نفوذ می کند و به همین علت است که درخت پسته قادر به تحمل دوره های طولانی خشکسالی است زیرا می تواند با نفوذ به اعماق خاک به راحتی از آب و مواد غذایی موجود در آن تغذیه کند.درخت پسته دو پایه است. بدین معنی که گل های نر و ماده هر کدام روی درخت مجزا قرار گرفته اند و برای تولید میوه به هر دو درخت نر و ماده نیاز است بنابراین ضروری است که درخت پسته نر و ماده را از یکدیگر تمییز دهیم و اینکار تنها به وسیله تشخیص از روی گل دادن آنها و فقط در فصل بهارمیسر است.با این حال باغداران با تجربه و کارشناسان می توانند از روی شکل ظاهری درختان ،اندازه درخت،شکل برگ و جوانه و چگونگی استقرار آنها بر روی شاخه ها به راحتی درخت نر را از ماده تشخیص دهند.گل ها ی نرفاقد گلبرگ هستند و غده های شهد ساز ندارند بنابراین زنبور عسل را به خود جذب نمی کنند در نتیجه تنها راه برای گرده افشانی و جذب گرده توسط درختان ماده، وجود باد می باشد. لازم به ذکر است پسته جز درختان خزان کننده و یا برگ ریز است و زمستان را در حالت خواب واستراحت به سر می برد. ریشه های فرعی در این درخت بسیار ناچیز است و ریشه اصلی وظیفه ی تعذیه و آبرسانی را به درخت دارد و در اثر از بین رفتن انتهای ریشه اصلی کل درخت می‌خشکد.

مقایسه کلی درخت نر و ماده

در درخت ماده خوشه ها افشان هستند. دارای یک تخمدان و تخمچه بوده و فاصله گل ها از هم زیاد است. گلها ی ماده ابتدا سبز رنگ هستند و این رنگ را تا دو روز حفظ میکنند و درصورت انجام عمل لقاح رنگ کلاله منشعب وسه شاخه ای اش به رنگ قرمز مایل به قهوه ای تغییر میکند .

درخت نر حدود ۵ الی ۷ روز زودتر از درخت ماده به گل می نشیند. در خوشه درخت نر تعداد زیادی گل وجود دارد گل ها حالت فشرده و متراکم دارند. گل نر فاقد گلبرگ وکاسبرگ حقیقی و غده‌های شهد ساز است.

باردهی درخت پسته

درخت پسته برای به بار نشستن از زمان کاشت به ۵ سال زمان نیاز دارد. ولی میزان زمانی که نیاز است تا درخت شروع به تولید بیشترین میزان میوه اش کند و به اصطلاح باردهی کامل و اقتصادی داشته باشد در سن ۱۰ الی ۱۲ سالگی درخت است.

تکثیر پسته

از منظر گیاه شناسی به دو روش می توان درخت پسته را تکثیر کرد. روش اول خوابانیدن شاخه و روش دوم ازدیاد از طریق بذر. اما باید در نظر داشت بهترین روش برای تولید اقتصادی درخت پسته کاشت بذرهای مقاوم به منظور تهیه نهال می باشد و سپس باید نهال حاصله را با ارقام مرغوبی که سازگاری بالاتری با شرایط آب و هوایی همان منطقه دارد پیوند زد.