پیوند زدن درختان پسته

وب سایت دراج هلدینگ- پیوند درخت پسته

تعریف عمل پیوند زنی

پیوند زدن عبارتست از جداکردن بافت زاینده ی یک گیاه (دراینجا پیوند پسته) که معمولا حاوی جوانه زایشی است و چسباندن آن به قسمتی از بافت یا اندام رویشی گیاه دیگر ، به نحوی که از حاصل این پیوند، نوع(رقم) مورد نظرما بدست آید.

چرا باید درختان پسته را پیوند زد ؟

همانطور که اشاره شد پسته گیاهی دو پایه است یعنی درخت نر و ماده از هم جدا هستند(بر خلاف اکثر درختان که گل نر و ماده روی یک پایه یا درخت وجود دارد)، ما برای اینکه بتوانیم محصول به صرفه تر و اقتصادی داشته باشیم و هم چنین زمان رسیدن به محصول را کوتاه تر کنیم و زودتر به مرحله برداشت برسیم ضروری است درختانی یکدست با تعداد زیادتری درخت ماده داشته باشیم. و هم چنین در صورت کاشت بذر و عدم انجام پیوند زنی در باغ ، نیمی از نهال ها ماده و نیمی دیگر نر و بی ثمر خواهند بود . برای این منظور در وهله اول لازم است نسبت بین درختان نر و ماده رعایت شود و به ازای هر درخت نر ۱۵ الی ۲۰ درخت ماده داشته باشیم و هم چنین تمامی درختان نر و ماده را با رقم مناسب و پرمحصول مناسب پیوند بزنیم.

وب سایت دراج هلدینگ- پیوند درخت پسته

انواع روش های پیوند پسته

به طور کلی مرسوم ترین انواع پیوندی که در پسته انجام می شود عبارتند از پیوند لوله ای(ماشوله) ، پیوند شکمی و پیوند اسکنه ای که دو پیوند اخیر همچون گذشته رواج ندارد وتوسط باغداران پسته کنارگذاشته شده است، ولی پیوند لوله ای به دلیل سادگی و سرعت در انجام عملیات و درصد بالای جوش خوردن بین پایه و پیوندک بسیار رواج یافته است و تقریبا اکثر درختان پسته با این روش پیوند زده می شوند .
قابل ذکر است عمر اقتصادی درختانی که پیوند زده می شوند حدود ۴۰۰ سال است.

دلایل پوکی پسته

  • عدم وجود گرده نر که ناشی از کمبود درخت نر می باشد مهمترین عامل پوکی پسته بوده و باید به ازای هر ۱۰ الی ۱۵ درخت ماده یک درخت نر در باغ پیوند نمایید. در صورت کمبود درخت نر حتما گرده افشانی مصنوعی انجام دهید.
  • عدم رسیدگی و توجه کامل به درختان از جمله آبیاری کم و نامنظم، ندادن کود حیوانی و هرس نکردن درختان و غلبه آفات در باغ باعث پر نشدن مغز پسته و یا ریزش جوانه های سال بعد می شود.

روش انجام پیوند لوله ای

به دلیل اینکه در انجام این نوع پیوند هم اندازه بودن قطر پایه و پیوندک ضروری است، لذا قبل از هر اقدامی لازم است برای پایه و پیوندک شاخه ای مناسب انتخاب شود. پس از انتخاب شاخه های مورد نظر، شاخه پیوندک را از حدود ۲ الی ۳ سانتی متری بالای جوانه به صورت اُریب قطع کرده و سپس پوست دور تا دور محل زیر جوانه را با فاصله دو سانتی متر از جوانه بریده و به آرامی پوست برش خورده را که حاوی جوانه است می چرخانیم تا به شکل استوانه ای و به صورت کامل از شاخه جدا شود . برای آماده کردن پایه جهت انجام پیوند بایستی در اسفند ماه نهال های دو تا سه ساله پسته در زمین اصلی از ارتفاع ۵۰ تا ۸۰ سانتی متری سربرداری شوند و در زمان پیوند زنی نیز یک تا سه شاخه جانبی روی درخت نگهداری شود و روی شاخه های باقیمانده عملیات پیوند انجام می گیرد . بدین صورت که به فاصله ۲الی ۳ سانتی متر از بالا و دورتا دور شاخه برش دایره ای می زنیم و همانند جداکردن پیوندک پوست شاخه پایه را نیز جدا میکنیم، اکنون می‌توان پیوندک استوانه ای را داخل چوب پایه قرارداد و به آرامی با دست به سمت پایین هدایت کرد تا در محل خود استقرار یابد.
توصیه می شود بعد از عمل سربرداری درختان جهت هر چه بهتر آماده کردن نهال برای پیوند، یک مرتبه آبیاری اضافه در فروردین یا اردیبهشت انجام شود.
بهترین زمان برای انجام عمل پیوند درختان پسته در شرایط آب و هوایی اردیبهشت تا اواسط خرداد می‌باشد و حتی در صورتی که در آن سال دمای هوا تا پایان خرداد خنک باشد انجام عمل پیوند زنی با مشکلی مواجه نخواهد شد، زیرا در این زمان درخت به راحتی پوست می دهد و دمای هوا نیز معتدل است.
توصیه می شود ۱۰ الی ۱۴ روز پس از انجام عمل پیوند، آبیاری درختان به طور منظم انجام شود.